Sekcije na spletni strani so zelo pomemben del pri strukturiranju vsebine. Poleg tega imajo še dodatne prednosti, saj z uporabniškega vidika s tem lahko spletni strani drastično izboljšate njeno uporabnost. Če torej še ne znate dodajati sekcij, si oglejte naša navodila ali pa nas vprašajte. 

Sekcije ponavadi delimo v 2 skupini ali več, in ravno zato ta reprezentativni vsebinski element imenujemo Skupina sekcij. Skupine sekcij lahko dodajate kamorkoli na vaši spletni strani, pod pogojem da je to vsebinski del spletne strani. V primeru da v lastnostih strani, stran razdelite na več stolpcev, lahko sekcije vstavljate tudi v vsak stolpec posebej. 

Skupine sekcij

Za dodajanje skupin sekcij, na zgornjem levem meniju obiščite Dodaj vsebino > Skupine sekcij (Build > Layouts), nakar bodo prikazale različne postavitve skupine sekcij. Izberite želeno postavitev in jo povlecite na želeno mesto na strani. Ko dodate skupino sekcij v stran, lahko tudi v njenih nastavitvah menjate načine postavitve.

Postavitev skupine sekcij je lahko navpična (Vertical tabs) (sekcije se nahajajo ena pod drugo) ali vodoravna (Columns, Tabs, Rows, ...). Primer postavitve se vam bo ob nastavitvah prikazoval na desni strani.

Kakšna sta torej končni izgled in uporabnost skupine sekcij ob uporabi zgoraj naštetih slogov?:

  • Stolpci (Columns): Sekcije se prikazujejo ena ob drugi. Klasično postavitev lahko koristite za uvodne sekcije, za zapolnjevanje strani, ali pa za izpostavljanje določenih dejstev z drugih strani.
  • Zavihki (Tabs): Ta pogled vam omogoča, da pod vsak zavihek dodate še večjo količino vsebine. Pri tem je potrebno vedeti, da je lahko naenkrat odprt samo en od zavihkov. Ob osveževanju strani oz. ko obiskovalec pride na stran, kjer se nahaja skupina sekcij z zavihki, se bo vedno najprej prikazal zavihek, ki je prvi v vrsti.
  • Vrstice (Rows): Sekcije so prikazane v vrstičnem slogu.
  • Stisljive vrstice (Collapsible Rows): Stisljiv slog je dejansko enak kot pri klasičnem, s to razliko, da je lahko vsaka izmed sekcij stisnjena vase ali razširjena. Razširitvi in skrčitvi vrstic lahko omogočite animiran prehod z vklopom dodatne nastavitve Animiraj prehode sekcij (Animate section transitions).
  • Harmonika (Accordion): Tako kot pri zavihkih, je tudi tukaj možno imeti naenkrat odprto samo eno sekcijo. Ko obiskovalec odpre katerokoli sekcijo, se vse ostale zaprejo. Ob osveževanju strani oz. ko obiskovalec pride na stran, kjer se nahaja skupina sekcij, se bo vedno najprej prikazala prva sekcija.
  • Vertikalni zavihki (Vertical Tabs): Slog se razlikuje od klasičnih zavihkov le po temu, da so zavihki prikazani vertikalno namesto horizontalno.

Horizontalni ločilniki (Horizontal Line), ki so na voljo le pri vodoravni postavitvi, omogočajo da med sekcijami ustvarite vizualno ločnico. Dodate jo lahko preko levega menija Dodaj vsebino > Horizontalni ločilnik (Build > Horizontal line).

Ko ste enkrat zaključili z urejanjem izgleda skupine sekcij, lahko nato začnete dodajati sekcije. Kliknite na gumb Dodaj vsebino (Build) ter povlecite želeni element v ustvarjeno sekcijo. Vstavite lahko le vsebinske elemente (naslov, tekst, slika ipd.).

Sekcije

Glede na to, da ste izgled sekcije že določili z dodajanjem skupine sekcij, je sedaj potrebno urediti še posamezne sekcije ter njihovo vsebino. Znotraj dodane sekcije boste opazili, da lahko s klikom urejate posamezne elemente izbrane sekcije (nastavitve se razlikujejo med slogi):

  • Naslov sekcije (Section Caption): Vnesite prikazni naslov sekcije.
  • Podnaslov sekcije (Sub-caption): Vnesite prikazni podnaslov sekcije.
  • Slika sekcije (Image Source): V naslov sekcije lahko vstavite sliko. Na izbiro je knjižica prednaloženih slik (Stock Image Library) ter nalaganje poljubne slike (Upload custom). Nastavite lahko tudi tako, da se prikaže druga slika ali ikona, ko se obiskovalec z miško postavi na element (Mouse-over image).
  • Naziv (ime sekcije) je naslov sekcije, ki se prikaže na gumbu sekcije, ki pa ga lahko, v primeru če ne želite imenovati sekcije, pustite praznega.
  • Sekcije lahko povežete z drugo podstranjo v sklopu vaše spletne strani ali pa neko zunanjo spletno stranjo. (Samo sekcije s klasičnim slogom postavitve)

 

Dodatne nastavitve celotne sekcije (nastavitve se razlikujejo med slogi):

  • Prikaži naslove sekcij (Display section headers): Prikaže ali skrije naslove sekcij.
  • Uporabi enakomerno širino stolpcev (Distribute width equally across columns): Nastavi enakomerno širino vseh stolpcev v slogu.
  • Izenači višino vsebinskih stolcev (Equalize height of column content panelss): Izenači višino vseh vsebinskih stolpcev v slogu.
  • Določanje najmanjše višine (Minimum Height) je na voljo le pri slogu zavihki, harmonika in vertikalni zavihki. Če višine ne določate posebej, se prednastavljena višina prilagaja višini vsebine (teksta in slik v sekciji). Mogoče je pri tem moteče to, da se glede na odprti zavihek lahko nato spreminja višina celotne spletne strani. Temu se lahko izognete tako, da določite najmanjšo višino, do katere se sekcija nato lahko zmanjša.
  • Animiraj prehode sekcij (Animate section transitions): Animirajte prehode zavihkov ali vrstic.

 

Če želite že obstoječi skupini sekcij dodati novo sekcijo, preletite skupino sekcij z miško in nato kliknite na ikono za dodajanje novih elementov v sklopu skupine sekcij. Tam se tudi nahajajo možnosti za brisanje, kopiranje, skrivanje in masovno označevanje elementov.

 

Ne najdete odgovora na svoje vprašanje?


V tem primeru lahko preko vaše Spletnik nadzorne plošče oddate zahtevek za tehnično pomoč.

Povezava za oddajo zahtevka:
https://spletnik.platformax.com/frontend/tickets

Zahtevek lahko oddate tudi tako, da se vpišete v svojo Spletnik nadzorno ploščo in
v spustnem meniju "Pomoč uporabnikom" na vrhu strani izberete zavihek "Zahtevaj podporo".